Astana ve Cenevre toplantıları aynı gün

Astana ve Cenevre toplantıları aynı gün
Eklenme Tarihi: 19.06.2017 10:52

Garantör ülkeler Rusya, Türkiye ve İran, Kazakistan'ın Astana şehrinde Suriye’deki güvenli bölgeleri görüşeceği Astana göüşmeleri 10 Temmuz'da gerçekleşecek

eposta yazdır zoom+ zoom-
Rusya, Türkiye ve İran'ın Suriye’deki güvenli bölgeler için bir araya geleceği Astana görüşmeleri 10 Temmuz'da gerçekleşecek.
 
Garantör ülkeler Rusya, Türkiye ve İran, Kazakistan'ın Astana şehrinde Suriye’deki güvenli bölgelerle ilgili konular üzerinde anlaşmak ve ateşkesin güçlendirilmesi ile ilgili bir dizi konu hakkında uzman düzeyinde görüşmeler gerçekleştirmek üzere toplanacak.
 
Öte yandan Birleşmiş Milletler (BM), İsviçre'nin Cenevre kentindeki Suriye konulu görüşmelerin 7. turunun, 10 Temmuz'da başlayacağını açıklamıştı.
 
BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın ofisinden yapılan açıklamada, 7. tur görüşmelerinde, müzakerelerin temelini oluşturan ana başlıklara ek olarak bir önceki turda uzmanlar düzeyinde gerçekleşen anayasal ve hukuki konuların ele alındığı toplantıların devam edeceği belirtilmişti.
 
Açıklamada, daha önceki turlarda olduğu gibi 7. tur görüşmelerine BM Güvenlik Konseyinin 2254 kararında belirlenen heyetlerin davet edileceği ifade edilmişti.
 
Suriye görüşmeleri, geçiş yönetimi, anayasa, seçimler ve terörizmle mücadeleden oluşan dört temel başlıktan oluşuyor.